Desať dovolenkových pravidiel pravého gentlemana

 

Čaká vás dovolenka a vy sa už neviete dočkať vytúženého oddychu. Ani počas odpočinku a relaxovania však nesmiete zabúdať na základné pravidlá správania sa skutočného gentlemana. Ako sme už spomínali, byť mužom na úrovni nie je príležitostná záležitosť či vlastnosť uplatňovaná iba v spoločnosti.

 1. Ležérny neznamená nevkusný
  Gentleman dbá na svoj vzhľad a vždy si vyberá vhodné oblečenie. Počas dovolenky si môže odpočinúť od kravát a košieľ s dlhým rukávom. To však neznamená obliecť si odstrihnuté džínsy, o tri čísla väčšiu havajskú košeľu a sandále s ponožkami. Gentleman disponuje vhodným, dokonale zladeným a štýlovým dovolenkovým šatníkom.
 2. Čistý a vyžehlený odev
  Pokiaľ sa gentleman zdrží dlhšie alebo sa bude potrebovať prezliecť do čistých šiat, do batožiny si zabalí dostatočné množstvo zvrškov. Takisto myslí na prípadné pozvanie na slávnostnú udalosť a nezabudne si vziať jeden spoločenskejší model odevu. V kufri gentlemana https://www.svetgentlemana.sk/jemis-w5041-m/nechýbajú ani vlastné vešiaky, ktoré slúžia ako poistka v prípade ich nedostatku v šatníkovej skrini hotelovej izby. Samozrejmosťou je i súprava na čistenie topánok.


 3. Vždy upravený a hladko oholený
  Hygiena je na prvom mieste aj počas dovolenky. Gentleman dôkladne dbá o svoj zovňajšok. Pravidelne sa holí a celkovo dodržiava základné hygienické návyky. Dovolenka predstavuje odpočinok. To však neznamená chodiť na verejnosti so zarastenou bradou a rozstrapatenými vlasmi.


 4. Na batožine záleží
  Gentleman cestuje s kvalitnou batožinou, najčastejšie vyhotovenou z kože. Svoje veci si nikdy nezbalí do batoha alebo športovej tašky. Vždy uprednostní kufor. Tento typ batožiny je elegantnejší a obsah zároveň ochráni pred poškodením a prílišným pokrčením. Pokiaľ plánuje dlhšiu cestu, využíva súpravu kufrov https://www.svetgentlemana.sk/sada-cestovnich-kufru-jemis-w5041/, do ktorej sa zmestí všetko, čo bude potrebovať.


 5. Zistí si informácie o mieste, do ktorého cestuje
  Skôr než sa gentleman vydá na cestu, zhromaždí si fakty o cieľovej destinácii. Dodržiava základné pravidlá miestnej kultúry. Nevyvoláva konfliktné situácie s domácim obyvateľstvom ani s ostatnými turistami. Pokiaľ je to možné, naučí sa niekoľko základných fráz v miestnom jazyku.


 6. Návšteva reštaurácie
  Na dovolenke túžime ochutnať tradičné miestne špeciality a spoznať kultúru danej krajiny. Ideálnym miestom na splnenie týchto cieľov sú reštaurácie. Gentleman sa vždy správa slušne k obsluhujúcemu personálu. Nevykrikuje a pokiaľ je so servisom spokojný, neváha to dať najavo dostatočne vysokým prepitným. Gentleman rozhodne nešetrí, a to ani na dáme, ktorá mu robí spoločnosť. Muž na úrovni ženu nikdy nenechá zaplatiť účet.


 7. Stolovanie
  Počas rautov v hotelových reštauráciách si gentleman na tanier kladie jedlo v primeranom množstve. Nikdy si ho z reštaurácie neodnáša na neskôr. Pokiaľ je na stole prestretých viac druhov príborov, správne ho použije. V tomto prípade platí jednoduché pravidlo – postupovať vždy odkraja.


 8. 8. Alkohol s mierou
  Aj v rámci uvoľnenej atmosféry má gentleman pod kontrolou konzumáciu alkoholických nápojov. Pohárik obľúbeného rumu či whisky alebo pohár vína pri jedle určite neuškodia. Muž na úrovni však vždy vie, kedy prestať.

 9. Sociálne siete
  Toto pravidlo mierne nadväzuje na to predchádzajúce. Počas dovolenky vyhotovíme množstvo vynikajúcich i menej vydarených fotografií. Gentleman nikdy nedopustí, aby sa na sociálnych sieťach objavili zábery s urážajúcim obsahom – či už jeho samotného, partnerky alebo priateľov. Pri používaní sociálnych sietí má na pamäti svoju povesť a využíva ich uvážlivo.


 10. Kvalitná literatúra na čítanie
  Gentleman sa nikdy nenudí. Vzdeláva sa a zdokonaľuje svoj intelekt aj počas dovolenky – a to čítaním beletrie či turistických sprievodcov. Týmto spôsobom čerpá podnety na rozhovor s priateľmi na dovolenke alebo na plánovanie výletov.

 

10 pravidel gentlemana